Bu hedeflere Can Yücel Tohum Merkezi Eğitmenleriyle Nasıl Ulaşıyoruz;
1- Öğrencilerin varlıkları ve katkıları takdir edilmektedir.
2-Kapıdaki her öğrenciyi girerken selamlanır ve özel olarak iletişim kurulur.
3-Öğrencilerle saygı ve nezaket içinde konuşulur.
4-Öğrencilere yardımcı olunur.
5-Öğrencileri desteklemek için uygulanabilecek en önemli strateji bir “evet kültürü” geliştirmektir; bir soruya “hayır” cevabı vermek için iki kez düşünülmelidir.
6-Öğrencilerin programlarını ekinler, tarifler, araçlar, sanat eserleri ve diğer özelliklerini ön plana çıkarabilmek için çeşitli faaliyetlerle zenginleştirin.
7-Öğrencilerin yeme alışkanlıkları hakkında yorum yapmaktan kaçının (ör. “Vay canına, o tabağı yuttun!”)
8-Bir öğrenci yiyecek denemek istemediğini söylediğinde fikrini değiştirmek için ısrar etmeyin.
9-Amaç ve niyet arasındaki farkı takdir edin: Çatışma ortaya çıktığında, çoğu zaman neden olunan zarar amaçlanmamıştır dolayısıyla bunu da deneyimleyerek en doğru ve uygunu oluşturma yolunda izleyin.
10-Soru sorarak öğrencilerin meraklarından oluşan konuları modelleyin: Öğrencileri hikayelere davet edin, düşünceleri veya bakış açılarını paylaşmak için merakla dinleyin. Soru sormak bir öğrencilerin kendi düşüncesini geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Öğrencilerle düşüncenin sınırlarını zorlayın ve eğlenin!
11-Başarılı olmak için her öğrenciyi destekleyin açık, tutarlı beklentiler sunun ve çok sayıda fırsatlara yol açın. Beklentilerinizi açıkça adlandırın ve açıklayın.
12-Sınıflarda sıklıkla kullanılan katılım protokollerini net bir şekilde yazın. Açıkça beklentilerinizi adlandırmak ve açıklamak öğrencilerin başarılı olmasını hızlandırır. Değişen katılım protokolleri oluşturulur, tüm öğrenciler için katılıma ücretsiz erişilebilir ve tanıtımı yapılabilir.
13-Kesin ve açık bir şekilde zararlı veya kabul edilemez davranışları belirtin. Net bir şekilde neyi neden istediğinizi belirtin. Gözlemlerinize dayalı olarak ve deneyimlerinizle kullandığınız ben diliyle birlikte köklü bir şekilde paylaşım oluşturulmaya çalışılır.
14-Katılımın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için eldivenler, iş ayakkabıları, önlükler, dizlikler, pançolar, önlük ve lateksler öğrencilere dağıtılır. Öğrencilerin güvenliğini ön plana almak için ellerini, ayakkabılarını, giysilerinin temiz ve kuru olması sağlanır. Benzer şekilde, mutfakta öğrenciler önlük giymeli, aksi bir durum olması durumunda kırmadan doğru yol gösterilmelidir.
15-Her öğrencinin eşsiz güçlü yönlerini ortaya çıkarıp paylaşmalıyız. Öğrencilerin katılımı için fırsatlar sağlayıp çeşitli şekillerde ortak çalışmalar yapmalıyız. (ör. grup tartışması veya beyin fırtınası veya bağımsız daha sonra bir grup raporu ile araştırma).
16-Öğrencilerinizle ilişki kurmaya yatırım yapın. Öğrencilerinizin evde ve okulda ihtiyaçlarını, deneyimlerini öğrenmek için zaman ayırın. Bireysel olarak ve örgütsel olarak, kültürün etkisini araştırıp ayrıcalıklı deneyim oluşturmaya çalışın. Çok kültürlü becerilerinizi geliştirin konuşma ve öğretim uygulamalarınızı tüm öğrencilere, özellikle de tarihsel olarak eğitim sistemi tarafından yetersiz hizmet veren alanlarda geliştirin.
17-Öğrencilerin önceki bilgi ve deneyimlerine erişin. Öğrencilerin mevcut algılarını ve programınızın içeriğiyle etkileşimleri ve deneyimlerini doğrulayın. Öğrencilere fikirlerini ve hikâyelerini paylaşabilecekleri, öğrenci katılımını oluşturabilecekleri güçlü araçlar ve etkileşimler sunulmalıdır.
18-“Yapılandırılmış Öğrenci Konuşma Süresi” yoluyla akademik dil oluşturun. Soruları görüntüleme – birlikte olası yanıtlar için çerçeveler — panolarda veya tüm öğrencilerin erişmesine ve akademik dili kullanarak uygulamaları ön plana çıkarın. Cümle çerçeveleri kolayca destekleyecek şekilde özelleştirilebilir çeşitli konuşma kalıpları oluşturulmalıdır. (“Su tasarrufu için bir yöntemde _. Etkili olduğuna inanıyorum çünkü ___.”)
19-Eğitim ve öğretim düzeyindeki okuldaki kişilerle işbirliği yapılmalıdır çünkü zaten bu programı oluşturabilmek için okuldaki zorlukları ortadan kaldırabilmek için yüz yüze birçok çalışmaya imza atılmaktadır (danışmanlar, Türk Dili ve Edebiyatı, dil gelişimi öğretmenleri veya özel eğitim bölümü).
20-Modelleme ve cesur inançlar sonucunda zekâ ve yetenekler çaba ile büyüyebilir. Öğrencileri zorlu materyallerle meşgul edin ve onlara sık sık görmeleri için fırsatlar sunun ve kendi kendine yansımayı teşvik ederek kendi büyümeleri üzerinde düşünmelerini sağlayın.
21-İlgili olumlu geribildirim verme alıştırması öğrencilerin neyi kontrol edebileceğini ortaya çıkarır (çaba, stratejiler, tutum). Örneğin. “Gördüğüm odağı gerçekten çok seviyorum Vay! İyi iş çıkardın! Bu senin için çok kolay olmalı! ” veya “Sorun değil’’ ‘’Başka bir şeye geçelim bunda daha iyisin”.
22- Her bir çocuğa farklı ürün yelpazesiyle farklı öğrenme stilleri sunun. Beş duyuyu devreye sokun. Sanat ve yaratıcılığa yer açın. Etkileşimli ve ilgi çekici görsel araçlar kullanın ve bahçe elemanları, kaldıraç elemanları, açıklayıcı ve heyecan verici mutfak ortamları öğretim araçları gösterilebilir. Bu görsel yardımcılar merak uyandırmalıdır. İçerik dağıtımını destekleyin ve öğrencilere görseli analiz etme ve yorumlama fırsatı sunun.
23-İçerikten önce işlem yapmayı deneyin. Bir bahçe dersinde uygulamalı keşfi ve öğrenci katılımı artar. “Öğrenme Döngüsü” yapı dersleri (Davet -> Keşif -> Konsept Buluş -> Uygulama -> Yansıma) ile başlayarak daha açık uçlu bir davet ve belirli bir içerik sunarak önce keşif veya “anlam verme” ile ilgilenilmedir. Bir kez öğrencilere araştırdıkları ve anlamlandırdıkları deneyimler verin ne öğrendiklerini farkına varmalarını sağlayın. Birden çok medya kullanarak temel kavramlarını güçlendirin. Dinamik görsel yardımcılar ve ilginç yazılı materyallerle, değişken grup tartışmaları oluşturun. Farklı öğretmenlerle birlikte çalışın. Farklı kişilikleri, ilgi alanları, becerileri ve perspektifleri öğrenmeyi zenginleştirin.
24-Araştırma yoluyla öğrenmeler öğrencileri sorumluluk almaya teşvik eder. Öğrencilerin seçim yapmasını sağlamak bahçecilik veya yemek pişirme işlerini seçmeleri durumunda daha zevkli ve öğrenmeye hevesli dersler yapılır. Öğrencilerle karşılıklı güven kurun. Öğrencilerin kendi ve başkalarının çıkarlarının farkında olma ihtiyacı vardır. Keşif ve boş zaman için yer açın. Boş zamanların dışında, açık uçlu keşif zamanını öğrencilerin merakını arttırmak ve inşa etmek için dersler oluşturun. Yararlı riski teşvik etmek: Öğrencilerin maceracı oyunlarla uğraşması sağlanarak sosyal, duygusal, bilişsel öğrenimi arttırılır. Öğrencilerimizi konfor alanlarından uzaklaştırarak örneğin el arabası kullanma, ağaçlara tırmanma ve araç kullanarak gerçek hayat uygulamalarını deneyimlemeleri sağlanır.
25-Öğrencilerle işbirliği yapın, yönetin ve geliştirin. Düşünmeyi görünür kılın. Karar verirken, karar verme süreci için düşüncelerinizi paylaşın. Tartışma rutinlerini kullanın. “Öğrenci konuşmasını maksimize et” dersler sırasında öğrencilere kanıta dayalı akademik kelime dağarcığını geliştir. Halka şeklinde oturarak, güven tartışma protokolleri kullanarak öğrenciler öğrenir ve topluluk önünde konuşmaya aşina olurlar.